BB Cuvée Laďa, Vinařství Vladimír Tetur

„Tohle Cuvée je mojí hračkou,“ říká Vladimír Tetur a pokračuje: „Dali jsme si ho jako dárek, při příležitosti 20 výročí vzniku značky našeho vinařství.“

BB Cuvée Laďa je složeno z odrůd Cabernet Sauvignon a Rulandské modré v poměru 50:50. Jejich hrozny byly sklizeny v roce 2007, dozrály do kvality pozdní sběr. Dlouhých 30 měsíců bylo víno šlechtěno v sudech typu barrique vyrobených v renomovaných francouzských bednářstvích Nadalie a Seguin Moreau. Lahvováno bylo teprve letos, v zimě roku 2012.

„Je specifické, jiné než všechna moje vína. Víno je to nejednoduché, silně barikové. Doporučuji ho dekantovat a pít třeba až následující den.“ vysvětluje Vladimír Tetur.

Vědomi si této rady, otevřeli jsme víno večer doma s tím, že jej dekantujeme a necháme do dalšího dne vydýchat. „Jenže není to škoda?“ blesklo nám hlavami. Určitě to také znáte. Ta muka zvědavosti a touhy po poznání.
A také ta síla pokušení: „Je opravdu tak dobré?“ Jen otevřít, dekantovat a neochutnat? Jít večer spát a nevědět, jaké to víno vlastně je?
Ne ne. Naše zvědavost byla mocnější než doporučení pana Tetura.

A tak jsme si nalili první skleničku. Víno bylo nádherně tmavé, granátové, jiskrnné. Ve vůni dominovaly silné kouřové tóny středně ožehnutého dřeva a vanilky. V chuti bylo uhlazené a zároveň svíravé s jemnými kabernetovskými tóny.

Druhý den jsme s napětím očekávali, jakou změnu u vína zaznamenáme. A vínu den v dekantační nádobě opravdu prospěl.

Barva zůstala tmavá, granátová a jiskrnná. Vůně byla stále dřevitá, avšak znatelně jemnější, kultivovanější, s včera ještě skrývanými karamelizovanými tóny, připomínajícími hořkou čokoládu.
Chuť zůstala uhlazená, byla však harmoničtější, přesto svíravá a tříslovitá. V neuvěřitelné šíři tónů košatá, rozvinutá i pestrá zároveň, tak jako jarní strom a zároveň hluboká a bezedná, jako dokáže být jen letní noční obloha.
Bohužel, jen ta sklenice nebyla bezedná.

Tohle víno není určeno na běžnou konzumaci. Ocení jej znalci náročných vín, milovníci jejich síly, složitosti a vyzrálosti.
Otevřou si jej třeba večer, v klidu a v pohodě, možná u plápolajícího krbu. Budou sedět nehnutě a nerušeně v křesle. Popíjet jej a pohrouženi do svých myšlenek, budou se oddávat silným tónům tohoto mohykána mezi víny.