Kerner, pozdní sběr 2010, Turold Mikulov

„Denně vypijte sklenku vína. Je to ten nejlepší přírodní léčebný prostředek.“ doporučoval svým pacientům Justinus Andreas Christian Kerner ( 18.9.1786 – 21.2.1862), německý básník, lékař a spisovatel.

Na jeho počest pojmenoval August Herold (7.8.1902 – 8.1.1973) svoji novou odrůdu, kterou v roce 1929, tehdy ještě jako mladý pěstitel, vyšlechtil křížením Ryzlinku rýnského a Trolínského. Ryzlink rýnský asi není třeba představovat. Trolínské je prastará modrá odrůda pěstovaná již starými Římany.

V Německu patří Kerner mezi nejrozšířenější bílé odrůdy. S výsadbou 3,7 tis. ha mu v roce 2008 patřilo šesté místo. V České republice byl poprvé vysazen v roce 2001. I nyní, více jak po deseti letech, u nás stále patří mezi málo rozšířené odrůdy. Zabírá plochu zhruba 32 ha. Nejvíce je pěstován na Mikulovsku. Zde má ideální podmínky. Vyhovují mu místní hlinité půdy s vysokým obsahem vápna.

A právě z mikulovské vinařské podoblasti, z obce Pavlov, z viniční trati Nad jezerem, pochází hrozny, ze kterých vznikl Kerner, který Vám dnes chci doporučit.

Víno má slámově žlutou až zlatavou barvu. V květinové vůni jsou patrné minerální tóny. Víno je neobyčejně plné, hebké a uhlazené, na jazyku nádherně kulaté. V chuti je jemně kořenité a minerální, s dlouhou dochutí, a s typickým, mírně nahořklým závěrem.