Merlot, pozdní sběr 2008, Vladimír Tetur

Víno, o kterém Vám dnes chci vyprávět, je prastará odrůda pocházející z Francie, z oblasti Bordeaux. Odrůda byla původně jen regionálně pěstovaná, dnes však je celosvětově rozšířená a také celosvětově oblíbená. V České republice byla poprvé vysazena před zhruba deseti lety.

Víno je typické svými velkými modrými hrozny, které dozrávají dříve, než hrozny ostatních odrůd. Jejich vybarvující se bobule lákají ptáky z řádu pěvců, kteří je s radostí ozobávají. A vinaři právě podle těchto opeřených nenechavců odrůdu pojmenovali. Možná jste si teď vzpomněli na škodnou našich vinohradů, na špačka obecného. Plenitel francouzských vinic je však jiný pěvec, kos černý, latinsky Turdus merula, francouzsky merle. Odrůda se po něm jmenuje Merlot.

Merlot, který Vám chci doporučit, byl vytvořen z hroznů vypěstovaných na Jižní Moravě, ve Velkých Bílovicích, ve vinohradu Vladimíra Tetura. Pan Tetur dává vínům to, co opravdu potřebují. Červená vína nechává zrát v dřevěných sudech o objemu 5000l. Jsou vyrobené renomovaným francouzským bednářstvím Seguin Moreau. Sudy perfektně spojují tradici s moderními postupy výroby vína.

Merlot z Vinařství Vladimíra Tetura má sytou tmavě rubínovou až granátovou barvu. Ve vůni ucítíte luxusní tabák a také fíky. V chuti je plný, hebký a uhlazený s velmi jemnou tříslovinkou a dlouhým dozníváním.