Veltlínské zelené, Pozdní sběr 2010 Turold Mikulov

Víno, které Vám dnes představím, jsme poprvé ochutnali v létě 2011. Již tehdy se stalo naším favoritem mezi víny, která jsme si během roku vybírali ke štědrovečernímu kaprovi.

Měli jsme ho dostatek na skladě, tak jsme si jej ani neodkládali. Pevně jsme věřili, že na nás nějaká ta lahvinka do Vánoc počká. V listopadu, když jsme prodávali poslední karton a chtěli jsme víno přikoupit, čekalo nás nemilé překvapení. Nalahvované víno již u vinaře nebylo. Naštěstí mu zůstalo ještě v jednom tanku. Jenže v předvánočním shonu na lahvování nezbyl čas, a došlo na něj až nyní.

V úterý 24. ledna jsme toto víno konečně mohli znovu koupit. Čerstvě nalahvované, svěží, voňavé. Večer jsme jej doma, celí natěšení, otevřeli a spokojeně jsme mohli konstatovat: „Je super!“

Má nádhernou žluto-zelenou barvu. Vůně lipového květu je doplněna jemnými citrusovými tóny připomínajícími bílý grep. Chuť je jemně kořenitá, uhlazená, velice harmonická. V dlouhé dochuti převládají mandlové tóny. V okamžiku, kdy již máte víno dopito, zavřete oči a přivoňte si ke skleničce. Rázem se ocitnete v rozkvetlé lipové aleji.

Dnes jsem Vám psala o víně, které si kromě naší přízně, získalo i přízeň, přímo zlatou přízeň, poroty na Valtických vinných trzích.