Dornfelder

Dornfelder, informace o odrůdě:

Původ: Německo. Zápis do Státní odrůdové knihy ČR: 2004

Vznikl křížením: Helfensteiner a Heroldrebe

Historie: odrůdu vyšlechtil v roce 1955 August Herold ve Weinsbergu v Německu a pojmenoval ji po zakladateli první vinařské školy v Německu, Immanuelu Dornfeldovi (1796-1869).
Dornfelder vznikl křížením u nás nepříliš známých odrůd Helfensteiner a Heroldrebe. Helfensteiner pochází z odrůd Trolínské a Jakubské, Heroldrebe vznikl křížením Modrého Portugalu a Frankovky.

Ačkoliv v mnoha zemích Evropy je Dornfeleder oblíbenou odrůdou, v ČR byl do Státní odrůdové knihy zapsán až v roce 2004.
Díky jeho rostoucí oblibě u nás, patří mezi nejvysazovanější modré odrůdy, především na Moravě. K 31. prosinci 2010 byl vysázen na ploše 109 ha, což je zhruba 2% z celkové plochy osázené modrými odrůdami.

Doba sklizně: pro výrobu přívlastkových vín: říjen.

Požadavky na stanoviště: Dornfelder potřebuje dobré polohy, úrodnou půdu s dostatkem vláhy.

Rozšíření: Německo, Švýcarsko, ČR. U nás je Dornfelder pěstován ve všech vinařských podoblastech, českých i moravských, nejvíce však ve velkopavlovické a mikulovské vinařské podoblasti.

Víno: Z hroznů Dornfelderu lze vyrobit širokou kvalitativní škálu vín. Od stolních až po jakostní s přívlastkem. Má sytou barvu a jemné aroma, proto bývá využíván i ke zvýraznění barvy různých Cuvée.