Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský, informace o odrůdě:

Původ: Německo. Zápis do Státní odrůdové knihy ČR: 1941

Vznikl křížením: nahodilým křížením odrůd Heunisch a Tramín

Historie: Ryzlink rýnský je stará odrůda pocházející z Německa. Jeho pěstování je doloženo již v roce 1435.
Dlouhá staletí byl považován za druhořadou odrůdu. Býval vysazen spolu s jinými odrůdami, které dozrávaly dříve a byl zároveň s nimi i sklízen.
Vzhledem k tomu, že v době sběru byl vždy ještě nedozrálý, nikdy nevynikly jeho přednosti.

Až v roce 1775 byl sklizen v ten správný čas.
Mniši benediktínského kláštera v Johannisbergu v Porýní, stejně jako každý rok, trpělivě čekali na povolení ke sběru hroznů, které jim doručoval kurýr, vyslaný převorem jejich řádu.
Kurýr se však opozdil a mniši zahájili sběr později než obvykle.
Velká část hroznů v tu dobu již byla napadena ušlechtilou plísní šedou. Ty mniši zpracovali odděleně a k jejich velkému překvapení, víno z nich, bylo to nejlepší, jaké kdy pili.

Ryzlink rýnský patří mezi celosvětově nejoblíbenější odrůdy. Mnoho pěstitelů jej využilo při šlechtění nových odrůd. Vznikly tak oblíbená bílá vína: Aurelius, Hibernal, Kerner, Müller Thurgau.

Doba sklizně: konec října

Požadavky na stanoviště: Ryzlink rýnský potřebuje jižní svažité polohy se záhřevnými břidličnatými nebo prvohorními půdami.

Rozšíření: Ryzlink rýnský je pěstován ve významných vinařských oblastech na celém světě, v Evropě, Asii, Americe, Austrálii, Novém Zélandu…

V České republice je Ryzlink rýnský třetí nejrozšířenější bílou odrůdou. Je pěstován ve všech českých i moravských vinařských podoblastech.

Víno: Podle typu půd a polohy viniřní trati nám nabízí širokou škálu vůní a chutí od ovocných až po květinové a kyselin od ocelových až po svěží a příjemné.

Alternativní názvy: Starosvětské, Rheinriesling, Johanisberg, Petit Riesling, White Riesling