Svatovavřinecké

Svatovavřinecké, informace o odrůdě:

Původ: Francie, Burgundsko. Zápis do Státní odrůdové knihy ČR: 1941

Vzniklo křížením: genové analýzy prokázaly, že Svatovavřinecké je příbuzné odrůdě Pinot noir (Rulandské modré). Odborné studie předpokládají, že vzniklo nahodilým křížením odrůdy Pinot noir s jinou, zatím neznámou, odrůdou.

Historie: Svatovavřinecké bylo ve Francii prokazatelně pěstováno v 18. století.
V polovině 19. století, se zásluhou německého lékaře a vinaře Johanna Philippa Bronnera rozšířilo do Německa a odtud pak dále do Evropy.

Jméno odrůdy je odvozeno od sv. Vavřince, ten má svátek 10. srpna, a právě v tento den se bobule Svatovřineckého začínají vybarvovat.

Na území České republiky bylo poprvé vysazeno okolo roku 1900.
Dnes se jedná o nejrozšířenější modrou odrůdu u nás. Je úspěšně pěstováno nejen na Moravě, kde se modrým odrůdám tradičně daří, ale i v českých vinařských podoblastech, kde je pro většinu modrých odrůd již příliš drsné klima.

Doba sklizně: od začátku října

Požadavky na stanoviště: Svatovavřinecké je odolné vůči mrazům, je nenáročné na polohu a orientaci viniční trati a snáší i méně živné půdy.

Rozšíření: Ve své domovině, ve Francii, je Svatovavřinecké v současnosti pěstováno jen okrajově.
Jiná situace je u nás, v Rakousku, Německu i ve Švýcarsku, zde je Svatovavřinecké stále pěstováno.
V České republice dokonce patří mezi nejrozšířenější odrůdy vína vůbec. Tradičně je vysazeno v českých i moravských vinařských podoblastech.

Víno: Červené víno vyniká sytou, tmavě červenou až granátovou či fialovou, barvou, višňovou až černorybízovou vůní a plnou, spíše drsnější ovocnou chutí.
Růžová vína nabízí intenzivní ovocitou chuť i vůni.

Alternativní názvy: Saint Laurent, Sankt Laurent