Zweigeltrebe

Zweigeltrebe, informace o odrůdě:

Původ: Rakousko. Zápis do Státní odrůdové knihy ČR: 1980

Vzniklo křížením: Svatovavřineckého a Frankovky. Pyl Frankovky byl nanášen na bliznu Svatovavřineckého.

Historie: Zweigeltrebe vyšlechtil v roce 1922 Dr. Fritz Zwiegelt v Klosterneuburgu, vinařském a ovocnářském městečku na Dunaji v těsné blízkosti Vídně.

Novou odrůdu nazval Rotburger, což byla složenina slov označujících barvu a původ vína: Rot (červená) a burger (Klosteneuburg).

Oblibu si Rotburger získal až po druhé světové válce, a to především díky významnému rakouskému vinaři Dr. Lenzovi Moserovi, který se stal jeho neúnavným propagátorem.

Po více jak 50ti letech od svého vzniku zaznamenala již zavedená, a v Rakousku velmi oblíbená odrůda Rotburger, velkou změnu. Byla přejmenována, a na počest svého šlechtitele, získala jméno Zweigelt.
Zweigeltrebe je v současnosti v Rakousku nejrozšířenější modrou odrůdou.

Doba sklizně: začátek října

Požadavky na stanoviště: Zweigeltrebe je vcelku nenáročná odrůda. Pouze v méně teplých oblastech potřebuje jižní orientaci poloh. Má rádo hlinité půdy, které mohou mít i vyšší obsah vápna.

Rozšíření: Zweigeltrebe je tradičně pěstováno v Rakousku, také v Maďarsku, Švýcarsku a státech bývalé Jugoslávie.
Ve druhé polovině minulého století bylo vysazeno i na Moravě.
V současné době je pěstováno ve všech vinařských oblastech i podoblastech České republiky. Po Svatovavřineckém a Frankovce je Zweigeltrebe třetí nejrozšířenější modrá odrůda u nás.

Víno: Červená vína Zweigeltrebe vynikají tmavou granátovou barvou, ovocnou kořenitou vůní a plnou chutí s dostatkem tříslovin.
Růžová vína Zweigeltrebe nabízí, podle způsobu zpracování, chuť i vůni s příjemnými ovocnými tóny.