Tipy a zajímavosti

Růžová budoucnost růžového

Pít růžové víno je sexy. Nejen proto, že Rose je anagram jména Eros. Růžové dnes pije celý svět. Růžové je na vzestupu. Dokonce i ve Francii, kde bylo donedávna jen okrajovou záležitostí a mnozí jím pohrdali.

Růžová budoucnost růžového

Popularita růžového vína stále stoupá

Popularita růžového vína prudce stoupá. Ve Francii dokonce poprvé v historii překonalo růžové víno svou bílou konkurenci a posunulo se na druhé místo za tradičně preferované červené.

Letos se bude poprvé slavit Svátek růžových vín, který připadne symbolicky na 1. máj. První ročník Svátku růžových vín se bude konat pod záštitou Vinařského fondu 1. května na Pražském Hradě. V příjemném prostředí Richterovy vily a přilehlých Svatováclavských vinic budou mít návštěvníci možnost ochutnávat růžová vína od moravských a českých vinařů.

Popularita růžového vína stále stoupá

Vybíráme vína k archivaci

Každé víno má svou optimální dobu zrání. Po dosažení doby zrání kvalita zůstává chvíli stejná, následně postupně lehce klesá a v některých případech se může po čase i propadnout dolů.

Starší vína se mohou snáze zkazit. Ať už je to způsobeno místem skladování, způsobem uložení, korkem, plísní a dalšími nespočetnými vlivy, za třicet let se toho může stát více než za čtyři.

Vybíráme vína k archivaci

Zdraví a víno v číslech

Převažuje jednoznačný názor, že pití malého množství jakéhokoliv alkoholu, ale především vína, má příznivý dopad na vznik a rozvoj aterosklerózy, a tím i na srdeční infarkt a mozkovou mrtvici.

Zdravotním aspektům pití vína se věnuje stále větší pozornost především ve vztahu k prevenci a léčbě některých civilizačních chorob, zejména vzhledem k velkému rozšíření srdečních a cévních onemocnění.

Zdraví a víno v číslech

Technologie výroby vína

Víte že? Nejen odrůda, stanovištní podmínky a samotná vyzrálost suroviny dodávají předpoklady k výrobě kvalitního vína, na konečném produktu se výrazně podepíše použitá výrobní technologie. Metody výroby jsou u bílých a červených vín odlišné.

Technologie výroby vína

Druhy vinných zátek

Obdivuhodná přírodní surovina korek je používána od nepaměti. Historicky o něm existuje zmínka přibližně 4000 let před Kristem ve Starém Egyptě, kde se korek využíval k rybolovu jako bóje.

Stejné uplatnění pro něj měli staří Řekové a Římané, kteří jej již začali používat i k uzavírání amfor a džbánů. V 18. století, díky vývoji skleněných láhví, nastupuje korek svou vítěznou cestu jako uzávěr číslo jedna.

Druhy vinných zátek

Slovník pro začátečníky – základní pojmy

Víte, že víno může být kulaté, dlouhé, krátké, nebo třeba hladké?
Nevíte, o čem je řeč? Pak právě vám jsou určeny následující řádky.

Slovník pro začátečníky – základní pojmy

Vliv pití vína na zdraví

Přes jednoznačný názor, že pití malého množství jakéhokoliv alkoholu, ale především vína, má příznivý dopad na vznik a rozvoj aterosklerózy, a tím i na srdeční infarkt a mozkovou mrtvici, zůstává stále otevřena otázka, jestli je skutečně pití červeného vína prospěšnější než pití vína bílého.

Bílé víno na rozdíl od červeného má pouze minimální množství polyfenolů a jeho antioxidační kapacita je ve srovnání s červeným vínem velmi nízká. Antioxidantů epikatechinu a quercetinu je v červeném víně desetkrát více než v bílém.

Vliv pití vína na zdraví

Rychlost odbourávání alkoholu

Na otázku „Za jak dlouho po večírku mohu řídit?“ není jednoduchá odpověď, a to z řady důvodů. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a jinak ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku – stejně jako například senioři – a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

U starších lidí je ještě problém v tom, že užívají mnoho léků, které v kombinaci s vypitým pivem nebo vínem mohou výrazně ovlivnit jejich chování.

Rychlost odbourávání alkoholu

Statistiky- Počty vinařských obcí, katastrálních území a viničních tratí v ČR

Víte kolik vinařů v ČR pěstuje víno, jakou plochu zabírají v ČR vinice, nebo v kolika českých obcích se víno pěstuje? Jestli vás to zajímá odpovědi získáta v těchto statistikách, které zpracoval ÚKZÚZ Brno.

Statistiky- Počty vinařských obcí, katastrálních území a viničních tratí v ČR