Vinné sklepy Valtice a.s. – Château Valtice

Sídlo: Valtice. Vinařská oblast Morava, podoblast mikulovská.

Vinař srdcař, to nám na mysli vytanulo ihned při prvním setkání s Ing.Antonínem Šťastným – duší společnosti Vinné sklepy Valtice a.s.
Se zařazením produkce z Vinařství Château Valtice do sortimentu Vinotéky Fany.cz jsme měli velké dilema. Vzít? Ano, či ne? A právě zápal a nadšení pana Šťastného nás přesvědčilo, že i tak velký podnik, jako jsou Vinné sklepy Valtice a.s., může produkovat víno s láskou a péčí takovou, jakou si víno opravdu zaslouží. A po té, co jsme odegustovali kolekci vín určenou pro náročnou klientelu, dále jsme již neváhali a tato vína jsme zařadili do nabídky.

Valtice jsou městem s vinařskou tradicí doloženou v historických pramenech. Dovídáme se z nich například, že v roce 1192 pasovský biskup Wolker směňuje Valtice i s vinicemi za jiné panství s Wichardem ze Seefeldu.

O necelé tři století později historické anály vypovídají o rostoucí produkci vína ve Valticích, která si v roce 1430 vyžádala stavbu sklepa s kapacitou 650.000 litrů vína. Je známý pod názvem Zámecký sklep a jedná se o první ze dvou unikátních velkých sklepů, které se dochovaly až do dnešního dne a stále slouží svému původnímu účelu – k výrobě a skladování vína.

Zámecký sklep s postupem času přestával stačit, a tak o další dvě století později, L.P. 1640, byl postaven další, ještě vetší sklep.  Má kapacitu více jak 1.000.000 litrů vína. Je tvořen dvěma na sebe kolmými chodbami o délce 120 a 100 m. A právě jeho půdorys mu dal jméno – Křížový sklep.

Pěstování a výroba vína se ve Valticích se v následujících stoletích dále rozvíjelo. Víno z Valtic bylo uznávaným pojmem a měřítkem kvality a zůstává jím i v současnosti.

Důstojným pokračovatelem vinařské tradice města je mimo jiné také společnost Vinné sklepy Valtice a.s, která nabízí pestrou paletu vín. Nabízíme Vám jejich speciální edici vín té nejvyšší kvality, nazvanou Gastro collection. Je určena pro náročné zákazníky kvalitních restaurací a vinoték.