Rulandské šedé, Pozdní sběr 2012, Vinařství Vladimír Tetur

Dnes je prvního prosince. Ani jsme se nenadáli a máme tu první neděli adventní.

Spolu s Vámi všemi, kdo jste si zakoupili Adventní kalendář pro dospělé, si dnes otevřeme Rulandské šedé, Pozdní sběr, ročník 2012 z Vinařství Vladimíra Tetura.

Tuto odrůdu pan Tetur umí zpracovat znamenitě a toto víno toho budiž důkazem.

Hrozny pochází z viniční trati Zadní hora, která patří do katastru obce Velké Bílovice. Jedná se o vynikajicí vinařskou lokalitu. Jednu z vůbec nejlepších v celé České republice.

A právě v roce 2012 se kvalita místa projevila dvojnásob. Tradiční příznivé klimatické a půdní podmínky, které v okolí Velkách Bilovic panují, umí Vladimír Tetur využít znamenitě. Každoročně je to znát na všech jeho vínech.

V minulém roce však část vinic na území celé střední Evropy, Velké Bílovice nevyjímaje, zdecimovaly rozsáhlé a devastující květnové mrazy, které doslova spálily rašící letorosty. Po nich přišlo dlouhé období beze srážek, které zapříčinilo snížení plodnosti toho zbytku réví, které bylo mrazů ušetřeno.
Teturovým vinicím se naštěstí jarní mrazy těsně vyhnuly a úrodu mu nepoškodily ani již zmiňovaná letní sucha.

Na stůl se nám díky umu Vladimíra Tetura, a počasí navzdory, dostává víno nádherné zlatožluté barvy, s krásnou medově karamelovou vůní. Víno plné, extraktivní, s chutí šťavnaté zralé hrušky, doplněné medovými a karamelovými tóny v dlouhé dochuti.