Rulandské šedé

Rulandské šedé, informace o odrůdě:

Původ: Francie , Burgundsko. Zápis do Státní odrůdové knihy ČR: 1941

Vzniklo křížením: Rulandské šedé nevzniklo žádným cíleným křížením, ale jedná se o spontální pupenovou mutaci odrůdy Pinot noir (Rulandské modré).

Historie: Rulandské šedé do Čech přivezl, zřejmě spolu s Rulandským modrým, císař Karel IV. ve 14. století. Od té doby se u nás pěstuje nepřetržitě.

Díky hebké plné chuti se jedná o jednu z celosvětově nejoblíbenějších odrůd, jejíž výsadba, i v ČR, stále roste.
Ve Francii je s ní osázeno zhruba 2,5 tis. ha, v Německu 4,5 tis ha vinic.
V ČR Rulandské šedé zabírá plochu 754 ha (stav k 31.12.2010), což jej řadí na 8.místo mezi odrůdami na výrobu bílých vín. V tomto srovnání si však brzy polepší, neboť v mladých výsadbách zaujímá třetí místo s mírným odstupem za Pálavou a Sauvignonem.

Francouzský a zároveń i mezinárodní název odrůdy je Pinot Gris.
V Německu se odrůda jmenuje Ruländer, podle obchodníka J.S.Rulanda, který se zasloužil o její rozšiřování ve Falcku (jižní část Porýní) v 17. století.

Původní český název odrůdy byl Roučí šedé. Když byla v roce 1941 zapsána do státní odrůdové knihy, stalo se tak pod jménem Burgundské šedé.
Tento název však porušoval Lisabonskou dohodu o ochraně označení místa původu, která byla uzavřena 31.10.1958.
Na základě rozhodnutí Haggského soudu musel být český název Burgundské šedé změněn.
Inspirací pro nové české jméno se stalo německé označení.
Od roku 1993 se tedy Burgundské šedé změnilo na Rulandské šedé.

Doba sklizně: druhá polovina října

Požadavky na stanoviště: Rulandské šedé je velmi náročné na polohu i na půdu. Vyžaduje teplé a slunné polohy a hlinité půdy. Lze jej však, na rozdíl od většiny ostatních bílých odrůd, úspěšně pěstovat i na štěrkovitých či písčitých půdách.

Rozšíření: Rulandské šedé je rozšířené nejen v Evropě, ale i v zámoří. V České republice je pěstováno ve všech vinařských oblastech.

Víno: zlatožluté barvy s ovocnými tóny ve vůni. V chuti je plné, hebké, extraktivní, podle lokality s tóny pomeranče, medu, jablka, hrušky, manga, květin,…

Alternativní názvy: Roučí šedé, Ruländer, Pinot gris, Pinot grigio, Tokay dÁlsace, Grauer Burgununder, Grauer Riesling, Rulandac Sivi, Crvena Klevanjka